Assassin's Creed Filmi

Assassin's Creed Filmi
  22 Aralık 2016   2432 Okunma

Assassin’s Creed’i biraz video oyunlarına ilgi duyan ve seven herkes bir kez duymuştur. Biraz bahsetmek gerekirse, Türkçe dilinde Suikastçi’nin İtikadı olarak geçen video oyunu 2007’de Ubisoft Montreal tarafından geliştirilip, sunuldu. Ayrıca Ubisoft tarafından da piyasaya sunuldu. Bu video oyunu seriler içindeki en iyisi olarak kabul edildi ve ana konu olarak oyun aksiyon macera türlerini içeriyor.

Oyun ilk piyasaya sürüldüğü zamanlarda Xbox 360’da kendini gösterdi ve daha sonra da PlayStation 3’de de yer aldı. Video oyunu içinde spesifik olarak, kocaman bir kurgusal dünya yer alıyor ve bu dünya içinde yüzyıllardır süren bir mücadeleden bahsediliyor. Bu bitmeyen mücadele suikastçılar arasında yaşanıyor. Birbirleri ile savaş halinde olan suikastçıların bir kısmı özgürlük isteği ile mücadele ederken, diğer kısım da huzurlu bir kontrol sağlamak için bu mücadeleyi veriyor. Video oyununu çekici kılan bir özellik aslında, oyun içindeki karakterlerden biri olan Animus’un gerçek hayatta bir kişiymiş gibi sunulmasıdır. Animus’un bir gerçek ismi bile vardır. Hatta bu isimle bir Vikipedi sayfası bile açılmıştır. Bu kararterin adı da Desmond Miles’tır. Bu kişi üzerinden bir hikaye bile yazılmıştır. Video oyunu geliştirilip, oyun severlerin karşısına çıktığından beri birçok olumlu yorum ve eleştiri almıştır. Gerçekten de video oyununun içinde, üst düzey bir çalışma olduğu açıktır. Yapılan görsele dönük çalışmalar, sanat gibi bir dizayn anlayışı ve orijinallik video oyununu diğerlerin ayıran özelliklerdir. Assassin’s Creed video oyunu ayrıca da birçok kez E3’te ödüller almıştır. Video oyununu oynayan ve takıntılı hale getiren herkesin birazdan anlatacağımız filmi izlememe gibi ihtimali olmadığını düşünüyoruz. Filmin sonucunda iyi ya da kötü bir yorum yapılır mi bilinmez ancak bu video oyununu oynayan bir izleyici mutlaka filmini de görmek isteyecektir.

Assassin’s Creed video oyunu çok başarılı bir kurgusal hikayeye ve sağlam bir görsel alt yapıya sahipti ki bu yüzden bir de sinema filmi çekerek ölümsüzleştirme ihtiyacı hissedildi. Aslında buna değer görüldü de diyebiliriz. Konusunun ilhamının tamamen Assassin’s Creed video oyunundan alan sinema filmi zaten ismi de aynen oyundan almış. 2007’de oyunseverler ile buluşan video oyununun çıkacak olan sinema filmi de 2016 Aralık ayına ait. Yine tahmin edileceği üzere, video oyununun da içerdiği aksiyon ve macera türlerini bolca görebiliriz. Justin Kurzel tarafından yönetmenliği üstlenilen Assassin’s Creed sinema filminin ayrıca yazarlığı da üç kişiye aittir. Bu kalemler de Michael Lesslie, Adam Cooper and Bill Collage’e aittir. Film çok fazla aksiyon ve macera içerdiği için, ekstra bir oyunculuk yeteneği gerektiriyor ve bunun da hakkını veren oyuncu kadrosuna sahip olduğunu görüyoruz. Assassin’s Creed video oyunu ilhamlı sinema filminin başlıca oyuncuları arasında Michael Fassbender ile birlikte Marion Cotillard ve Jeremy Irons bulunuyor. Bunun yanında Brendan Gleeson ve Michael K. Williams da bu kıymetli oynucu kadrosunda yerini almış. Film ayrıca 3D olarak beyaz perdeye yansıtılacağı için, zaten heyecanlı olacak aksiyon sahneleri daha da gerçekçi ve etkileyici olacak. Görsel açıdan 3D teknolojisi Assassin’s Creed filmine ekstra bir görsel etki katacaktır. Film henüz çıkmadan bile sadece fragman yolu ile birçok görsel şölene sahne olduğunu ispat eder nitelikte diyebiliriz.

Assassin’s Creed filmi genel olarak video oyununun kurgusundan kopmamış ve hikayeyi bu oyun üzerine kurmuş. Peki film’de neler göreceğiz? Öncelikle müthiş bir teknolojik çağda geçen filmde, üst düzey bir teknolojik devrim aracılığıyla filmin başrol oyuncusu Callum Lynch genetik kodlarını çözer ve geçmişi ile ilgili çok önemli verilere ulaşma şansı edinir.

Bu ne kadar ileri bir veri edinme şekli olabilir?

O kadar ileri bir teknolojidir ki, Callum bu devrim sayesinde 15. Yüzyıla kadar gidip, orada o dönemler yaşamış olan dedesi Aguilar’ın yaşadıklarını deneyimler ve bu harika bir duygudur. Aslında kendisi ve soyu ile ilgili birçok bilgiye erişmiştir ve Callum artık kendisinin bir suikastçı soyundan geldiğini öğrenmiştir. Templer ise, kontolü sürekli olarak elinde tutmak isteyen baskı yapmayı seven bir gruptur. Sürekli olarak güçlenmek ve daha da otoriter olmaya başlarlar. Geçmişi hakkında kader değiştiren bilgiler edinen Callum ise, bununla başa çıkmak ister ve Templer örgütü ile karşı karşı gelmekten asla bir korku hissine kapılmaz, aksine çok kararlı ve korkusuzdur. Sahip olduğu geçmişi görüp, deneyimleme teknoloji ile birlikte bu baskıcı ve otoriter Templer örgütününün güçsüz bırakılıp en sonunda da devrilmesi için uğraşmak ister. Gerçekten de bu çıkacağı tehlike ve aksiyon dolu mücadele içinde sahip olduğu teknoloji devrimi sayesinde, güçlü olan Templer örgütüne karşı bir şansı olacaktır ancak tabi ki hiçbir şey o kadar da kolay değildir. Ancak Michael Fassbender’ın başarılı bir şekilde can verdiği karakter olan suikastçi Callum Lynch bu tehlikeleri göze almaya çoktan kendini hazırlamıştır. Sahip olduğu teknoloji de ona rehber olacaktır.

Film karakterileri incelemek gerekir ise; başrol karakteri olan suikastçi Callum Lynch, Michael Fassbender tarafından canladırılmış ve normal şartlarda video oyunu içinde yok. Yani aslında Callum sadece bu sinema filmi için kurgulanmış bir karakterdir. Callum, aslında 15. Yüzyılda yaşamış olan ve suikastçı olan Aguilar de Nerha’nın soyundan gelir. Sinema filmi gösterime girmeden önce, başrol karakterini canlandıran Michael Fassbender’a sorulduğunda, Callum ile ilgili olarak; başlarda kendisini hiçbir yere ait hissedemeyen, yalnızlık çeken ve kendi içinde sürekli olarak soru sorarak kaybolan bir kişiliğe sahip demiştir. Son olarak da böyle bir ruh halinde olmasını bir sebep yani bir dert peşinde olduğunu söyleyerek, Callum’un amaçları için çok kafa yoran bir karakter olduğundan bahsetti. Filmde ayrıca Marion Cotillard da Sophia Rikkin rolünü oynuyor ve Alan Rikkin’in kızı. Abstergo kuruluşu bünyesinde bir grup Animus projesi üstünde çalışan bilim adamlarına liderlik yapıyor. Jeremy Irons’ın oynadığı karakterin ismi de film içerisinde Alan Rikkin’dir. Alan, Abstergo endüstrisinin kurucusu ve yöneticisidir. Özel olarak da aslında Madrid’de kurulmuş olan bir enstitü vardır ve bu Abstergo kurumunda Alan, gizli olarak en mükemmel insan türü üzerinde bilimsel çalışmalar yürütür. Sophia’nın da babası olan Alan Rikkin, orijinal video oyununda da karakter olarak varlığını sürdürür. Michael K. Williams da Moussa rolünü canlandırır ve bir vaftizcidir. Ancak bu diğer normal vaftizciler gibi değildir. Moussa, aslında voodoo zehirleri ile düşmanlarını zehirleyip, onlara karşı bunları kullanan bir vaftizcidir. Karakteri hakkında Michael K. Williams’a sorduklarında; Williams Moussa hakkında, kesinlikle bazı suikastçi yetenekleri sahip olduğunu, ancak bunları kullanmak yerine hiç ellerini kullanmadan ve yorulmadan, değişik bir yolla düşmanlarının karşısına çıkıyor diye yorum yapıyor. Ancak eğer Moussa ihtiyaç duyarsa, kesinlikle bir karşılaşmada suikastçi gibi davranıp, düşmanlarını yenebilir diyerek ekliyor. Ariane Labed’in can verdiği karakter ise Maria olarak karşımıza çıkıyor. Filmde, Maria aslında 15. Yüzyılda gözüküyor. 15. Yüzyıl İspanya döneminde bir suikastçı ve ayrıca Aguilar ile birliktedir. Ayrıca film içinde Callum’un babası rolünü de Brendan Gleeson üstlenmiş.

 • Beğen
  0
BENZER HABERLER
 • Çin Seddi Filmi

  31 Aralık 2016

  Orijinal ismi The Geat Wall olarak geçen Çin Seddi, 2016 yılı Aralık ayı gösterim tarihli bir sinema filmidir....
 • Assassin's Creed Filmi

  22 Aralık 2016

  Assassin’s Creed’i biraz video oyunlarına ilgi duyan ve seven herkes bir kez duymuştur. Biraz bahsetmek gereki...
 • Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi

  04 Aralık 2016

  Ünlü Star Wars filmini izlemeyen ya da en azından adını duymayan yoktur. Her on yılda bir üçlü serilerle karşı...
 • Karanlıklar Ülkesi: Kan Savaşları

  28 Kasım 2016

  Film, Karanlıklar Ülkesi serisinin beşinci bölümü olarak karşımıza çıkıyor. Karanlıklar Ülkesi, tüm serilerind...
Yorum Alanı 0 Yorum Yapılmış
Misafir