Çin Seddi Filmi

Çin Seddi Filmi
  31 Aralık 2016   2967 Okunma

Orijinal ismi The Geat Wall olarak geçen Çin Seddi, 2016 yılı Aralık ayı gösterim tarihli bir sinema filmidir. Filmin türü ise, tam olarak savaş ve tarih içeriyor. Aynı zamanda yüksek seviyede macera ve aksiyonda görüyoruz.

The Geat Wall filmi, bir Çinli yönetmen olan Zhang Yimou tarafından yönetildi ve ayrıca da birden fazla senaryo yazarı tarafından yazıldı. Gerçekten de güzel ve iddialı bir film hikâyesine sahip olduğunu, senaryo yazarlarının sayısı ve özverisinden anlayabiliriz. Filmin senaryo yazımında Doug Miro, Tony Gilroy ve Edward Zwick gibi isimlerin yanı sına; Marshall Herskovitz’i de görmek mümkün. Film çekimlerinin yine Çin’de yapıldığı filmin fotoğrafları da bir Çinli firma olan, Çin Film Grubu tarafından yapıldı. İlk olarak 15 Aralık’ta Çin’de gösterime giren Çin Seddi sinema filmi, 30 Aralık 2016 günü de tüm Dünya’da sinema seyircisi ile buluştu. Yaklaşık iki saat kadar sürecek olan filmde fantastik tatlar da görmek mümkün. Birden fazla türü içinde barındıran ve ses, görüntü efektlerini çok başarılı ve güçlü kullanan film ekibinin yanı sıra; filmin oyuncu kadrosu da çok iddialı.

Filmin Oyuncu Kadrosunda Kimler Var?

 Filmin başrol kadrosu, ilk olarak Matt Damon, Jing Tian ve Pedro Pascal tarafından doldurulmuş olarak görüyoruz. Matt, William Garin rolünde, Jing Komutan Lin rolünde iken; Pascal da Pero Tovar rolünü canlandırıyor. Oyuncu kadrosu filmin sahip olduğu güçlü türleri seyirciye yansıtmada oldukça etkili görünüyor. Örnek vermek gerekirse, Pedro Pascal çok ünlü ve çok başarılı usta bir oyuncudur. Kendisi, Game of Thrones ve Narcos gibi iddialı yapımlar içinde yer almış ve birçok farklı karakterin üstesinden gelmiştir. Bu gibi usta oyuncuları filmlerde görmek, filmin ne derece iyi ve başarılı olacağına dair ipucu alabiliriz. Pascal gerçekten de filmleri ve dizileri seçerek oynayan bir oyuncu olduğundan, bu gibi usta oyuncuların olduğu filmlere olan ilgi de hali ile artıyor. Yine başrol oyuncusu olan Matt Damon ise birçok savaş ve tarihi filmlerde yer almış olan ve bu role de oldukça yakışan bir karakter. 
Film gerçekten de çok büyük bir bütçe ile seyirci karşısına çıkıyor. Çin seddi filmi için tam olarak 150 milyon dolarlık bir bütçe kullanıldı ve bu bütçenin verimli kullanılması için büyük çaba sarf edildi.

Peki, Çin Seddi sinema izleyicisine neler anlatıyor, ana konusu nedir?

Filmde, Çin Seddi’nin biraz uzağında Khitan çetesi birilerini takip eder. Takip ettikleri kişiler ise, William, Tovar ve başka üç kişidir. Takip edildiklerini anlayan grup, kaçmaya başlar ve bir mağaraya sığınırlar. Ancak kaçarken doluya tutulmak bu olsa gerek ki; sığındıkları mağara da o kadar güvenli olmaz. Mağara içinde korkutucu sesler çıkar ve bir anda gölgesinden pek anlaşılmayan bir canavar gelir. İçlerinden William ve Tovar haricinde, herkesi öldürür. William ve Tovar ise bu arada canavarın elini kesmeyi başarmışlardır.  Daha sonraki gün ise, Çin Seddi üzerinde iken, Komutan olan Shao ve Lin, bir de strateji uzmanı olan Wang’ın yönettiği ordu tarafından esir düşerler. Burada ise askerler çok ciddi bir duruma hazırlanırlar. Bu bölgeye her altmış yılda bir düzenli olarak canavar saldırmaktadır ve hiç kesintiye de uğramaz. Bu yüzden ordu bununla başa çıkmak için askerlerini yetiştirir. Her altmış yılda bir saldırıya uğrayacağını bildikleri için, ona göre hazırlıklı olmak isterler. Ayrıca bu ordu bu saldırının birkaç gün ile sınırlı kalmadığını, aksine haftalar sürdüğünü düşünür. William ve Tovar’ın elinde bu acımasız canavarın elini görünce ise, hepsi ayrı ayrı dehşete düşer. Bu canavar ise, Taotie türünün bir örneğidir. 
Bu durumlar tartışılırken, bir anda bir canavar dalgası Çin Seddi’ne doğru hızla gelmeye başlar ve saldırıya geçer. Ordu hemen harekete geçer ve cevap vermek için emir almaya hazır duruma gelir. Her gelen emirle askerler, bu saldırıya karşı olarak, oklar ile ballistalarla ve ayrıca ateş topuna döndürdükleri kayalar ile cevap verirler. Komutan Lin ise bu sırada, Çin Seddi’nden atlayıp daha sonra geri çekilen bir grup kadın askere önderlik eder. Ancak bu iş sanılandan daha da zordur çünkü canavarlar ordunun beklediğinden daha zeki ve sayıca fazladır. Bu saldırı karşısında ise, William ve Tovar da yardıma koşar, askerlerin güveni ve saygısını kazanırlar. Saldırı sonrası ise, William ve Tovar yetkili biri olan Ballard ile tanışırlar. Bir zamanlar yetkili olan Ballard daha sonra tutuklanmış ve aslında artık sadece İngilizce, Latince okutmanlığı yapar. Herkes gibi o da bu bölgeye, siyah toz denilen maddeyi bulmak için gelmiş ve sonunda başarısız olup, tutuklanmıştır. Bu üç adam siyah tozu depodan çalmak için plan yapmak isterler ve bu plana göre askerler savaşırken yaparlar ise, daha kolay olacak diye düşünürler. 
Bir gece olur ve iki canavar Çin Seddi’ne tırmanarak, bir askeri öldürür. Daha sonra yetkili Shao ve Lin bu durumu soruşturmaya başlar ve sonunda ikisi de pusuya düşürülür, Shao ise öldürülür. Artık Lin sorumlu olarak kalmıştır.  Zaman geçtikten sonra Başkent Bianliang tarafından gelen bir elçi bir iddiada bulunur ve der ki; eğer mıktanıs kullanırsanız, canavarlar etkisiz hale gelebilir. Bunun test edilmesi gerekir ve William Lin’e canlı bir canavarı pusuya düşürmeyi ve bunu üstünde denemeyi önerir. Dediği gibi, savaş esnasında canavarlardan birkaç tanesi canlı kaçırılır. Bu sırada Williams ise cesaretli bir duruş sergiledi ve zincir altına inerek diğer canavarların, tutsak olanı serbest bırakmaması için çırpındı. Tovar da aynı şekilde, kaçma planını erteledi ve Willams’a yardım etti. Bu sırada canavarların sayısı gittikçe arttı ve direnmek zor hal aldı. Bunun üstüne hiç beklenmedik bir durum oldu ve Komutan Lin, varlığı bile gizli, şüpheli olan siyah toz silahını kullanmaya karar verir. Bu savaştan sonra, yakalanan canlı canavar elçi aracılığı ile başkente götürülür. 
Bir süre sonra Çin Seddi kenarlarında bir delik olduğu keşfedilir. Bu delik sayesinde canavarlar geçiş yapabilir durumda olur. Bu da canavarların ne kadar zeki olduğunu gösteren bir kanıttır. Ayrıca Tovar ve Ballard ise kaçmak için hazırlanırlar ve Williams’ı da bilinçsiz bırakırlar. Williams’ı orada bırakan Tovar, Ballard tarafından terk edilir ve Ballard ise Tovar’ın atını çaldıktan sonra Khitan çetesi tarafından yakalanır. Tovar da Çin asıllı sürücüler tarfından yakalanıyor. 
Bu sırada savaş da devam etmektedir ve Lin başarılı çıkmak için tüm yolları dener, birbirinden iddialı silahlar kullanır ve tabi ki yalnız da değildir. Williams da ona yardım eder. Bu yardımlar sonucu, savaşın sonunda bir başarı elde ederler ve artık Komutan Lin, Ulusal Mareşal unvanına yükseltilir ve çok mutlu olur. Aynı zamanda artık Williams da bir kahramandır ve herkes tarafından sevilir. Kendisine de ödüller verilir ve bu yaptığı güzel katkıdan dolayı, azat edilir. Tovar’ı da yanına alan Williams Avrupa’ya doğru yola çıkar.

Filmin Fragmanı

 • Beğen
  0
BENZER HABERLER
 • Çin Seddi Filmi

  31 Aralık 2016

  Orijinal ismi The Geat Wall olarak geçen Çin Seddi, 2016 yılı Aralık ayı gösterim tarihli bir sinema filmidir....
 • Assassin's Creed Filmi

  22 Aralık 2016

  Assassin’s Creed’i biraz video oyunlarına ilgi duyan ve seven herkes bir kez duymuştur. Biraz bahsetmek gereki...
 • Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi

  04 Aralık 2016

  Ünlü Star Wars filmini izlemeyen ya da en azından adını duymayan yoktur. Her on yılda bir üçlü serilerle karşı...
 • Karanlıklar Ülkesi: Kan Savaşları

  28 Kasım 2016

  Film, Karanlıklar Ülkesi serisinin beşinci bölümü olarak karşımıza çıkıyor. Karanlıklar Ülkesi, tüm serilerind...
Yorum Alanı 0 Yorum Yapılmış
Misafir