Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi

Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi
  04 Aralık 2016   2353 Okunma

Ünlü Star Wars filmini izlemeyen ya da en azından adını duymayan yoktur. Her on yılda bir üçlü serilerle karşımıza çıkıp, kalp atışlarımızı değiştiren, uğruna bilet kuyruklarında beklenen, birçok ürünü (video, oyun, oyuncak, malzeme…) üretilip satılan, izleme rekorları kıran ve adeta bir hayat tarzı haline gelen Star Wars’tan bahsediyoruz. Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi de Star Wars hikayesini tamamlayan nitelikte bir film. Amerikan, savaş, uz

Prodüksiyon kısmında kimler ve neler var?

Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi filmi, Lucas Film yapımına ait bir ara film tarzında düşünüldü. Ayrıca film, Walt Disney Stüdyoları tarafından dağıtım süreci üstlenildi. Tanıtım fotoğraf çekimlerine ise Londra’da 2015 yılı Ağustos ayında başlanmıştı. Bu efsane derecede klasikleşmiş ve birçok jenerasyonun tutkusu haline gelmiş ara filmin yönetmeni ise Gareth Edwards’tır. Ayrıca hikaye de John Knoll ve Gary Whitta tarafından kaleme alındı. Bu film birçok özelliği ile bir ilk olma durumuna sahip. Rogue One aslında Star Wars serisinin hikaye çizgisinden bağımsız yazılmış ve beyaz perdeye yansıtılmış ilk filmdir. Filmin başrolünde Felicity Jones oynuyor ve ana hikaye kurgusu Jones’un oynadığı karakter üstünden ilerliyor. Felicity Jones için bu oynamış olduğu en önemli kariyer basamaklarından biri oldu.Ölümsüzleştirdiği karakter ise Jyn Erso isminde bir genç kadını canlandırıyor. Ayrıca filmin ana kadro sayabileceğimiz oyuncuları, Diego Luna, Ben Mendelsohn, Donnie Yen gibi kıymetli kişilerden oluşuyor. Adeta bir yıldız geçidi çıkaracak olamn kadro, birçok ödül törenine damga vurması bekleniyor. Muhtemeldir ki, bu filmde oynayan oyuncuların, Rogue One kariyerlerindeki en önemli adım olacaktır ve bununla anılacaklardır.

Film hikaye kurgusu nasıl gelişti?

Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi filmi, ilk olarak Han Solo ve Boba Fett üzerine kurgulanmak üzere düşünüldü. Bu konuda ünlü Lucas Film prodüksiyonun sahibi George Lucas bir açıklama yaptı ve yarattıkları Star Wars serilerinin Dünya genelinde nasıl tutkuyla izlendiğini ve dillere destan bir eser ortaya çıktığını söyledi. Eğer bu hikayeyi de Star Wars’a bağlarsak kısa bir çizgide ilerlemiş oluruz. Star Wars serilerini parçalayarak ya da başka bir yol bularak izlediğimiz yolu geniş tutabiliriz. Yaratıcı bir hikaye ile yola çıkıp, Star Wars destanının dışında yepyeni bir girişim başlatabiliriz dedi. Bu gibi bağımsız ve cesaret dolu düşünceler ışığında Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi, Star Wars serilerinin hikaye ve kurgusundan tamamen farklı bir çizgi belirleyerek çekildi. Oyuncuların birçoğu daha önce hiç kullanılmayan ve alışık olmadığımız türden ve aslında bu gerçekten de George Lucas’ın dediği gibi çok cesaret isteyen bir harekettir. Bunun tek bir sebebi olabilir. O da Star Wars’un gerçekten de çok sağlam ve harika derecede bir alt yapıya sahip olduğunu, parçalara kolaylıkla bölünebileceğini, buna rağmen hala değerli ve etkileyici olduğunu kanıtlıyor.

Henüz film çıkmadan bile çok kolay bir şekilde Rogue One sinema filminin en iyi ayrı yani bağımsız çekilen bir Star Wars filmi olduğunu söyleyebiliriz.

Filmin özet konu bilgisi ile ilgili henüz Disney bir açıklama yapmadı ancak biz sadece filmin ismine bakarak, eğer gerçekten bir Star Wars hayranı ve tutkunu isek tahminlerde bulunabiliriz. Gerçekten fragman ve yapılan resmi açıklamalar içinde çok ciddi ipuçları yer alıyor.

Peki nedir bu işaretler?

Rogue One Star Wars içinde bir lider olan Rogue Squadron’un çağrılaşma sinyalidir. Sadece kuru kuru Star Wars’u izleyip, hiç araştırma yapmadıysanız, bu bilgiyi bilmeniz mümkün değil ancak eğer bir Star Wars fanatik takipçisi iseniz, lider olan Rogue Squadron’un Snowspeed ve X kanatlarını uçuran pilotlardan biri olduğunu hatırlarsınız. 90’lı yıllarda filmin gösterinde olmadığı ama etrafta birçok çizgo romanın, video oyunlarının ve oyuncalarının gezdiği bir dönemde Rouge Squardon’ın en iyi Star Wars yıldızı olduğunu hatırlarsınız.

Rogue Squadron maskotu Denis Lawson’un orijinal üçlemesiolan Wedge Antilleri’dr. Star Wars filmlerinde, Wedge ilk kez gösterildiğinde, bu rolü Colin Higgins oynamıştır. Ve seslendirmesi de David Ankrum tarafından yapılmıştır. Bunun mantıksız geldiğini düşünebilirsiniz ancak Star Wars film senaryoları da genel olarak kazara yazılmıştır. Bu mucize teadüf içerisinden bir efsane film çıkmıştır. Dolayısıyla bu da bir tesadüf olmayabilir.

Star Wars film serilerinde Wedge ile bilmemiz gereken bazı olaylar var. Mesela Wedge X-Wing içinde Luke Skywalker’ı yedekleme görevini yapıyor. Ancak çok ilngiçn olan bir nokta da burada şu ki; Skywalker olmayan her X Wing savaşçısı ölürken, Wedge ölmüyor ve hayatta kalıyor. Ölmeyen bu karakter ise tabi ki geri dönecek. Bu geri dönüş içinde, Luke ve Wedge bir araya gelecektir ve birlikte Rogue Squadron’u kuracaklardır. Aslında bu durumda bir yıldız yok ediciye karşı iki savaşçı ortaya çıkacaktır.

Gerçekten de filmde var olan hiçbir ayrıntıyı kaçırmadan izlemek imkansız bir durum, ancak tüm gerçekler de bu gizli ayrıntılarda gizli oluyor. Bir karakteri bir süre görmeyince saf dışı kalmış gibi hissedebiliyoruz, bu durum Star Wars için geçerli değil. Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi sinema filmi, tamamen bağımız bir yapım gibi dursa da, mutlaka Star Wars içinden esinlenilmiş bir hikaye olacaktır. Tabi ki Star Wars çizgisini ve kalitesini yansıtacaktır. Dolayısıyla, hikayenin bağımsız olması aklımıza bambaşka bir sinema filmi getirmesin. Başka bir uzay savaşı türünde film ile karşılaşacağız ancak burada Star Wars kadar tad alacağımızdan kuşku yok çünkü birçok Star Wars karakteri de film içinde yerini almış olacak. Hikayenin başka bir yoldan sürdürülüyor olması ise, başka bir heyecan olacak. Bu kadar güçlü ve efsane bir senaryonun parçalara bölünerek, daha da çoğalması ve belki de bambaşka bir olay örgüsü ortaya çıkarması an meselesi. Bir Star Wars fanatiği izleyicinin izlememe ihtimalinin olmadığını düşündüğümüz Rogue One çok yakında heyecanlı izleyicisi ile buluşmaya hazırlanıyor. 14 Aralık 2016 tarihinde vizyona girecek olan Rogue One için geri sayım başladı. Yeni bir rekor kırması beklenen filmi milyonlarca fanatik Star Wars hayranı izleyici dört gözle bekliyor. Filmi 

 

 • Beğen
  0
İLGİLİ FİLMLER
2016
2016 Aralık tarihinde fanatik izleyici kitlesiyle buluşan Rogue One Bir Star Wars Hikayesi filmi, Star Wars serilerinin bir parçası diyebiliriz. Ancak Star Wars serilerinden bağımsız bir h...
 • Bilim Kurgu, Aksiyon, Macera
 • 1120
 • 133 Dk.
 • 0
 • 0
Rogue One Bir Star Wars Hikayesi 720p izle
BENZER HABERLER
 • Çin Seddi Filmi

  31 Aralık 2016

  Orijinal ismi The Geat Wall olarak geçen Çin Seddi, 2016 yılı Aralık ayı gösterim tarihli bir sinema filmidir....
 • Assassin's Creed Filmi

  22 Aralık 2016

  Assassin’s Creed’i biraz video oyunlarına ilgi duyan ve seven herkes bir kez duymuştur. Biraz bahsetmek gereki...
 • Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi

  04 Aralık 2016

  Ünlü Star Wars filmini izlemeyen ya da en azından adını duymayan yoktur. Her on yılda bir üçlü serilerle karşı...
 • Karanlıklar Ülkesi: Kan Savaşları

  28 Kasım 2016

  Film, Karanlıklar Ülkesi serisinin beşinci bölümü olarak karşımıza çıkıyor. Karanlıklar Ülkesi, tüm serilerind...
Yorum Alanı 0 Yorum Yapılmış
Misafir